Spotkanie – cykl: Dekalog – Dekalog VI
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie – cykl: Dekalog – Dekalog VI

27 marca, godz.18:00

Będę gościem specjalnym na spotkaniu po projekcji filmu Dekalog VI (1988), w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Niespełna dwudziestoletni Tomek wprowadza się do małego pokoiku w blokowisku. Chłopak stopniowo ulega fascynacji piękną nieznajomą, którą zobaczył w oknie przeciwległego bloku. Zaczyna podglądać kobietę, najpierw przez lornetkę, potem przez ukradzioną lunetę. W spragnionym miłości Tomku, fascynacja niepostrzeżenie przeradza się w głębsze uczucie. Wreszcie zdobywa się na odwagę i postanawia wyznać jej miłość.

Punktem wyjścia do stworzenia fabuły filmu było szóste przykazanie „Nie cudzołóż”. W zamierzeniu twórców słynny cykl telewizyjny miał na poziomie etyczno-egzystencjalnym badać funkcjonowanie starotestamentowych nakazów w świecie współczesnym, a na poziomie fabularnym – jak mówił współscenarzysta serii Krzysztof Piesiewicz – „łączyć Hitchcocka z Bergmanem”. W szóstej części „Dekalogu” zamierzenia te zostały spełnione znakomicie: „Krótki film o miłości” to połączenie „Okna na podwórze” z subtelnym dramatem psychologicznym. [culture.pl]

Szczegóły

Data:
27 marca
Godzina:
18:00

Miejsce wydarzenia

Gdańsk: Aula Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego
Wita Stwosza 55
Gdańsk, Pomorskie 80-308
Phone
58 523 21 11

Uwaga!

  1. Godzina 00:00 przy Wydarzeniach nie oznacza północy, a jedynie brak informacji o rozpoczęciu Wydarzenia w chwili jego dodawania.
  2. Proszę także pamiętać, iż Wydarzenia podaję orientacyjnie. Wiążące są informacje podane na stronach internetowych Organizatorów.