W kilku słowach...
lut 17

Fundacja Azylu pod Psim Aniołem

Mały aniołek zobaczył błąkającego się samotnie smutnego psa. Usiadł na jego grzbiecie i przytulił się do miękkiej sierści. Obojgu zrobiło się cieplej i raźniej. Potem aniołek znalazł psu dobrego człowieka. Od tej pory opiekuje się zagubionymi, porzuconymi, skrzywdzonymi psami i kotami.

Azyl pod psim Aniołem istnieje ponad 40 lat. Mieści się na prywatnej niedużej posesji Agnieszki Brzezińskiej, która przez ten czas uratowała tysiące bezdomnych psów i kotów i znalazła im nowych opiekunów. Do dziś Agnieszka poświęca mieszkańcom Azylu całe swoje życie.

W 2002 roku wokół schroniska zawiązała się Fundacja Azylu pod Psim Aniołem. Dzisiaj jest to miejsce wyjątkowe w skali całej Polski. Zwierzęta znajdują tu nie tylko dach nad głową i pełną miskę. Są otoczone najlepszą opieką weterynaryjną – regularnie szczepione i odrobaczane, sterylizowane oraz w razie potrzeby leczone, nawet w bardzo trudnych i kosztownych wypadkach.

Dzięki serdecznemu zainteresowaniu ze strony ludzi – pracowników i wolontariuszy – pozostają w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Regularnie wyprowadzane są na spacery i socjalizowane. Niektóre z nich dopiero tutaj uczą się przyjaznego kontaktu z człowiekiem, co umożliwia im normalne funkcjonowanie i znalezienie domu.

Ostatnio część naszych podopiecznych wraz z wolontariuszami przeszła szkolenie, które udowodniło, że schroniskowe, niechciane zwierzaki są zdolnymi uczniami i potrafią być wspaniałymi towarzyszami dla dobrych opiekunów.

Azyl jest nie tylko przechowalnią dla bezdomnych zwierząt, ale też prężnym ośrodkiem adopcyjnym. Z zebranych przez nas danych wynika, że podczas ostatnich czterech lat ponad 700 psów będących pod opieką Azylu znalazło domy. Pracownicy i wolontariusze poświęcają wiele czasu i uwagi osobom zainteresowanym adopcją starając się zawsze wybrać zwierzę, które najlepiej zaaklimatyzuje się w ich rodzinie. Także już po adopcji utrzymujemy z nimi kontakt służąc radą i pomocą.

Fundacja Azylu pod psim Aniołem realizuje również programy, których celem jest pomoc opiekunom bezdomnych zwierząt. Polega ona głównie na:

  • leczeniu i sterylizacji miejskich kotów,
  • leczeniu bezdomnych zwierząt ciężko poszkodowanych w wypadkach drogowych,
  • sterylizacji i kosztownym leczeniu zwierząt bezdomnych przygarniętych przez osoby niezamożne,
  • utrzymywaniu zwierząt bezdomnych w domach tymczasowych do chwili znalezienia im miejsc docelowych.

Prowadzimy też liczne działania informacyjne i edukacyjne. Są to ogólnopolskie konkursy i kampanie medialne promujące przejrzysty, charytatywny model rozwiązywania problemu bezdomności zwierząt domowych zgodny z europejskimi normami.

Nasze działania zostały docenione przez opinię publiczną. W 2005 roku Akademia Rozwoju Filantropii przy Fundacji Batorego przyznała nam wyróżnienie w konkursie „Sukces z podatku”. W grudniu minionego roku czytelnicy Gazety Wyborczej nominowali Fundację do nagrody „Stołek 2007” – za pożyteczne działania na rzecz mieszkańców Warszawy.

Obecnie Azyl i Fundacja znalazły się w bardzo dramatycznej sytuacji. Za jego bramą powstało osiedle mieszkaniowe i inwestor zażądał eksmisji Azylu.

Staramy się o dzierżawę nieatrakcyjnych pod zabudowę terenów wskazanych przez Miasto, jednak na razie rozmowy z urzędnikami nie przynoszą pozytywnych konkretów. Tymczasem mamy już wstępny projekt architektoniczny nowego schroniska. Jednym z jego założeń ma być użycie do budowy ekologicznych materiałów i stworzenie obiektu przyjaznego dla środowiska oraz komfortowego dla zwierząt i pracujących z nimi ludzi.

W dalszej perspektywie marzymy o zbudowaniu na terenie Azylu lecznicy, która będzie realizować na szerszą skalę program sterylizacji bezdomnych psów i kotów. Chcemy też kontynuować swoją pracę edukacyjną i szerzyć świadomość, że ludzie mogą się w pełni rozwijać i być szczęśliwi jedynie w harmonijnym współżyciu z innymi mieszkańcami Ziemi.

! Bardzo potrzebni są nam wolontariusze, którzy swoją wiedzą i talentami pomogą nam zrealizować marzenia.
! Bardzo potrzebne są dobre domy, gdzie nasze zwierzęta znajdą miłość.
! Bardzo potrzebne są pieniądze, które pozwolą przenieść nasz Azyl na nowe miejsce.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Przekazując nam 1% swojego podatku pomagacie Państwo przywrócić wiarę w ludzi – bezdomnym, skrzywdzonym zwierzętom.

Fundacja Azylu pod Psim Aniołem
www.psianiol.org.pl
ul. Kosodrzewiny 7/9, 04-979 Warszawa
Nr KRS 0000098734
KONTO: 03 1020 1042 0000 8802 0109 6528

Zostaw odpowiedź